Vishay/Dale CRCW040243K0DKEDP
CRCW040243K0DKEDP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040243K0DKEDP
Brief Description
RES SMD 43K OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040243K0DKEDP.pdf
Availability of CRCW040243K0DKEDP
QUANTITY
CRCW040243K0DKEDP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040243K0DKEDP
Internal Part NumberEIS-CRCW040243K0DKEDP
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040243K0DKEDP
Related LinksCRCW0402, CRCW040243K0DKEDP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040243K0DKEDP Details Description
Related parts for CRCW040243K0DKEDP
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
SIREN 16-48VDC 2.9KHZ PANEL MOUN datasheet.pdf
RES SMD 11.7KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
IC VIDEO DECODER SECURITY COPPER datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CORD POWER MALE-FEMALE 2.5M datasheet.pdf
FIBER GUIDE SPT POST BLK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf