Vishay/Dale CRCW040243K0FKED
CRCW040243K0FKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040243K0FKED
Brief Description
RES SMD 43K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040243K0FKED.pdf
Availability of CRCW040243K0FKED
QUANTITY
CRCW040243K0FKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040243K0FKED
Internal Part NumberEIS-CRCW040243K0FKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040243K0FKED
Related LinksCRCW0402, CRCW040243K0FKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040243K0FKED Details Description
Related parts for CRCW040243K0FKED
TERM BLOCK HDR 32POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT .250 AU datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO220AA datasheet.pdf
THERMAL PAD PC99 TO-220 0.06MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 294MA 2.79 OHM datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 2A DO214AA datasheet.pdf