Vishay/Dale CRCW0402442KFKEDHP
CRCW0402442KFKEDHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402442KFKEDHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 442K OHM 1% 1/8W 0402
Datasheet Download
CRCW0402442KFKEDHP.pdf
Availability of CRCW0402442KFKEDHP
QUANTITY
CRCW0402442KFKEDHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402442KFKEDHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0402442KFKEDHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)442k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402442KFKEDHP
Related LinksCRCW04024, CRCW0402442KFKEDHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402442KFKEDHP Details Description
Related parts for CRCW0402442KFKEDHP
CONN SPRING CONT 16 POS .295 SMD datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 60W datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 YLW,RED,YLW,RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 3K OHM 75W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN ADAPTER 8P-8P F-M PNL MNT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT PIN datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 50A AC/DC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf