Vishay/Dale CRCW040244R2FKTD
CRCW040244R2FKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040244R2FKTD
Brief Description
RES SMD 44.2 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040244R2FKTD.pdf
Availability of CRCW040244R2FKTD
QUANTITY
CRCW040244R2FKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040244R2FKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW040244R2FKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040244R2FKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW040244R2FKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040244R2FKTD Details Description
Related parts for CRCW040244R2FKTD
TVS DIODE 24VWM 40.85VC SMA datasheet.pdf
IC MMIC IMAGE REJECT MXR 6-30GHZ datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf