Vishay/Dale CRCW0402470KFKTD
CRCW0402470KFKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402470KFKTD
Brief Description
RES SMD 470K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402470KFKTD.pdf
Availability of CRCW0402470KFKTD
QUANTITY
CRCW0402470KFKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402470KFKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW0402470KFKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402470KFKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW0402470KFKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402470KFKTD Details Description
Related parts for CRCW0402470KFKTD
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC FREQ SYTHTHESIZER 16-TSSOP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 1A Automotive, Lighting 8-SO PowerPad datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DF11 .A126F150C0.0010.01 15A datasheet.pdf
RES 213 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf