Vishay/Dale CRCW0402487KFKEDHP
CRCW0402487KFKEDHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402487KFKEDHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 487K OHM 1% 1/8W 0402
Datasheet Download
CRCW0402487KFKEDHP.pdf
Availability of CRCW0402487KFKEDHP
QUANTITY
CRCW0402487KFKEDHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402487KFKEDHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0402487KFKEDHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)487k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402487KFKEDHP
Related LinksCRCW04024, CRCW0402487KFKEDHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402487KFKEDHP Details Description
Related parts for CRCW0402487KFKEDHP
DIP CABLE - CDR14G/AE14G/X datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 1.25MM R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER DL VERT 32POS TIN datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 3.3VOUT 2W datasheet.pdf
VERT CARD CONN SNGL 0.100" datasheet.pdf