Vishay/Dale CRCW04024K02FKED
CRCW04024K02FKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04024K02FKED
Brief Description
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04024K02FKED.pdf
Availability of CRCW04024K02FKED
QUANTITY
CRCW04024K02FKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04024K02FKED
Internal Part NumberEIS-CRCW04024K02FKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04024K02FKED
Related LinksCRCW0402, CRCW04024K02FKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04024K02FKED Details Description
Related parts for CRCW04024K02FKED
FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM SINGLE STR 20POS datasheet.pdf
MULTIPLEXER QUAD 2IN LV 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC CPLD 440MC 5.4NS 100FBGA datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HOUSING 34POS 3.18MM datasheet.pdf