Vishay/Dale CRCW04024K02FKEDHP
CRCW04024K02FKEDHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04024K02FKEDHP
Brief Description
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/8W 0402
Datasheet Download
CRCW04024K02FKEDHP.pdf
Availability of CRCW04024K02FKEDHP
QUANTITY
CRCW04024K02FKEDHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04024K02FKEDHP
Internal Part NumberEIS-CRCW04024K02FKEDHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04024K02FKEDHP
Related LinksCRCW04024, CRCW04024K02FKEDHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04024K02FKEDHP Details Description
Related parts for CRCW04024K02FKEDHP
DUCTSLOT TYP F PVC ADH LGRY 6' datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONTACT DSUB PWR PIN 16AWG datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 5" .50MM 8POS datasheet.pdf
MARKER LABELS PRINTED HORIZON datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf