Vishay/Dale CRCW04024K75FHTDP
CRCW04024K75FHTDP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04024K75FHTDP
Brief Description
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04024K75FHTDP.pdf
Availability of CRCW04024K75FHTDP
QUANTITY
CRCW04024K75FHTDP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04024K75FHTDP
Internal Part NumberEIS-CRCW04024K75FHTDP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04024K75FHTDP
Related LinksCRCW0402, CRCW04024K75FHTDP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04024K75FHTDP Details Description
Related parts for CRCW04024K75FHTDP
CLIP ALLIG W/BOOT-4MM B-PLUG 2PC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT R-R W/BUFF SOT23-6 datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X32MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADER DUAL 2MM 50POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
ADAPTER 32POS NPN OUT HOLD datasheet.pdf
RES 13.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 48VOUT 10W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf