Vishay/Dale CRCW04024K75FKED
CRCW04024K75FKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04024K75FKED
Brief Description
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04024K75FKED.pdf
Availability of CRCW04024K75FKED
QUANTITY
CRCW04024K75FKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04024K75FKED
Internal Part NumberEIS-CRCW04024K75FKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04024K75FKED
Related LinksCRCW0402, CRCW04024K75FKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04024K75FKED Details Description
Related parts for CRCW04024K75FKED
IC REG BUCK ADJ 60MA SOT23-6 datasheet.pdf
HEADER DUAL INLINE SLDRLSS 64POS datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 3PST 25A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
Connector Receptacle 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf