Vishay/Dale RNC50J1382BSRE6
RNC50J1382BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1382BSRE6
Brief Description
RES 13.8K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1382BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1382BSRE6
QUANTITY
RNC50J1382BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1382BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1382BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1382BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1382BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1382BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1382BSRE6
IC FLASH 2MBIT 55NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT ROTARY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
SLAS12B OG datasheet.pdf
RES 138.5 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
TIMER SS REPEAT CYCLE 8PIN datasheet.pdf
CONN MICRO-D PLUG datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
FUSE LK CPS PSD CUTOUT 005A datasheet.pdf