Vishay/Dale CRCW0402510RFKTD
CRCW0402510RFKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402510RFKTD
Brief Description
RES SMD 510 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402510RFKTD.pdf
Availability of CRCW0402510RFKTD
QUANTITY
CRCW0402510RFKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402510RFKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW0402510RFKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402510RFKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW0402510RFKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402510RFKTD Details Description
Related parts for CRCW0402510RFKTD
CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS datasheet.pdf
CONN SMP JACK R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MF SMC RA HDR W/.094 CLIP TIN datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf