Vishay/Dale CRCW040251K0JNEDHP
CRCW040251K0JNEDHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040251K0JNEDHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 51K OHM 5% 1/8W 0402
Datasheet Download
CRCW040251K0JNEDHP.pdf
Availability of CRCW040251K0JNEDHP
QUANTITY
CRCW040251K0JNEDHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040251K0JNEDHP
Internal Part NumberEIS-CRCW040251K0JNEDHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040251K0JNEDHP
Related LinksCRCW04025, CRCW040251K0JNEDHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040251K0JNEDHP Details Description
Related parts for CRCW040251K0JNEDHP
IC FILTER BUILDING BLOCK 24-SOIC datasheet.pdf
INDICATOR PB AMB ILL SQ FLAT CAP datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC SMBUS BATT CHRGR HF 24TQFN datasheet.pdf
OSC VCXO 27.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf