Vishay/Dale CRCW040251K0JNTD
CRCW040251K0JNTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040251K0JNTD
Brief Description
RES SMD 51K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040251K0JNTD.pdf
Availability of CRCW040251K0JNTD
QUANTITY
CRCW040251K0JNTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040251K0JNTD
Internal Part NumberEIS-CRCW040251K0JNTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040251K0JNTD
Related LinksCRCW0402, CRCW040251K0JNTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040251K0JNTD Details Description
Related parts for CRCW040251K0JNTD
FERRITE 1.5A 40 OHM 0805 SMD datasheet.pdf
CONN HEADR SH 14POS SIDE 1MM GOL datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SSD 152GB SCSI datasheet.pdf
IC SW CROSSPOINT 3.125GBPS 16LLP datasheet.pdf
CONN MMCX PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS658643-752 datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf