Vishay/Dale CRCW040251K1FKED
CRCW040251K1FKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040251K1FKED
Brief Description
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040251K1FKED.pdf
Availability of CRCW040251K1FKED
QUANTITY
CRCW040251K1FKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040251K1FKED
Internal Part NumberEIS-CRCW040251K1FKED
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)