Vishay/Dale CRCW0402536KFKEE
CRCW0402536KFKEE picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402536KFKEE
Brief Description
RES SMD 536K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402536KFKEE.pdf
Availability of CRCW0402536KFKEE
QUANTITY
CRCW0402536KFKEE Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402536KFKEE
Internal Part NumberEIS-CRCW0402536KFKEE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402536KFKEE
Related LinksCRCW0402, CRCW0402536KFKEE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402536KFKEE Details Description
Related parts for CRCW0402536KFKEE
DIODE SCHOTTKY 80V 1A SMB datasheet.pdf
CABLE 5POS M12 PLUG-SOCKET 0.5M datasheet.pdf
CONN SHELL LCEDI 30POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 379 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf