Vishay/Dale CRCW0402536KFKTD
CRCW0402536KFKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402536KFKTD
Brief Description
RES SMD 536K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402536KFKTD.pdf
Availability of CRCW0402536KFKTD
QUANTITY
CRCW0402536KFKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402536KFKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW0402536KFKTD
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402536KFKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW0402536KFKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402536KFKTD Details Description
Related parts for CRCW0402536KFKTD
TEST LEAD PAIR R/A BANANA PLUG datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 5A 250V datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 64.3VC SMA datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
12.5MM X 38MM 1=25/PK datasheet.pdf
IC RECEIVER DTMF 18DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf