Vishay/Dale CRCW0402549RFKED
CRCW0402549RFKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402549RFKED
Brief Description
RES SMD 549 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402549RFKED.pdf
Availability of CRCW0402549RFKED
QUANTITY
CRCW0402549RFKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402549RFKED
Internal Part NumberEIS-CRCW0402549RFKED
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402549RFKED
Related LinksCRCW0402, CRCW0402549RFKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402549RFKED Details Description
Related parts for CRCW0402549RFKED
QUICKIE II ASSY DUAL 20POS datasheet.pdf
ADAPTER USB 1.1 TO PS/2(2) datasheet.pdf
RES MO 1W 750 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 30A DPAK datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC AXIAL datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf