Vishay/Dale CRCW04025K10FKTD
CRCW04025K10FKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04025K10FKTD
Brief Description
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04025K10FKTD.pdf
Availability of CRCW04025K10FKTD
QUANTITY
CRCW04025K10FKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04025K10FKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW04025K10FKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04025K10FKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW04025K10FKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04025K10FKTD Details Description
Related parts for CRCW04025K10FKTD
IC ADC 12BIT 1MSPS SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS INLINE PIN datasheet.pdf
LED PANEL MT 1" WT DOME AMBER datasheet.pdf
RECEIVER MOD IR REMOTE datasheet.pdf
IC DECADE COUNTER/DIVIDER 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 15VOUT 75W datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 187MA 1.35 OHM datasheet.pdf