Vishay/Dale CRCW04025K62FKEE
CRCW04025K62FKEE picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04025K62FKEE
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04025K62FKEE.pdf
Availability of CRCW04025K62FKEE
QUANTITY
CRCW04025K62FKEE Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04025K62FKEE
Internal Part NumberEIS-CRCW04025K62FKEE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04025K62FKEE
Related LinksCRCW0402, CRCW04025K62FKEE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04025K62FKEE Details Description
Related parts for CRCW04025K62FKEE
CONN HEADER .100 DUAL R/A 42POS datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 5V 10-TDFN datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 100V S2H 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 630V CH 1210 datasheet.pdf
CONN HDR 10POS datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 24V datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf