Vishay/Dale CRCW04026K20DKEDP
CRCW04026K20DKEDP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04026K20DKEDP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.2K OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04026K20DKEDP.pdf
Availability of CRCW04026K20DKEDP
QUANTITY
CRCW04026K20DKEDP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04026K20DKEDP
Internal Part NumberEIS-CRCW04026K20DKEDP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04026K20DKEDP
Related LinksCRCW0402, CRCW04026K20DKEDP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04026K20DKEDP Details Description
Related parts for CRCW04026K20DKEDP
CONN PLUG 35POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
IC CLOCK SSCG 1PLL 2CH 8TSSOP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
LIGHT CURTAIN ARM/FOOT 550MM datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.02A 120 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 38W datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
IC REG LDO 1.1V 0.3A 4UDFN datasheet.pdf