Yageo MFR-25FRF52-365K
MFR-25FRF52-365K picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FRF52-365K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 365K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FRF52-365K.pdf
Availability of MFR-25FRF52-365K
QUANTITY
MFR-25FRF52-365K Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FRF52-365K
Internal Part NumberEIS-MFR-25FRF52-365K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMFR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FRF52-365K
Related LinksMFR-25FR, MFR-25FRF52-365K Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FRF52-365K Details Description
Related parts for MFR-25FRF52-365K
FUSE BOARD MNT 1.5A 125VAC 80VDC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 34POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
LED CLA1B WARM WHT 80CRI 4LCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf