Vishay/Dale CRCW04026K20JNTD
CRCW04026K20JNTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04026K20JNTD
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04026K20JNTD.pdf
Availability of CRCW04026K20JNTD
QUANTITY
CRCW04026K20JNTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04026K20JNTD
Internal Part NumberEIS-CRCW04026K20JNTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)