Vishay/Dale CRCW04026K80JNED
CRCW04026K80JNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04026K80JNED
Brief Description
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04026K80JNED.pdf
Availability of CRCW04026K80JNED
QUANTITY
CRCW04026K80JNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04026K80JNED
Internal Part NumberEIS-CRCW04026K80JNED
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04026K80JNED
Related LinksCRCW0402, CRCW04026K80JNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04026K80JNED Details Description
Related parts for CRCW04026K80JNED
CONV DC/DC 1W 12V OUT SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 150UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.62 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 392K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
PTC THERMISTOR T 1850-A 120-A 62 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 64MA 11 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 5 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf