Vishay/Dale CRCW04026K81FKED
CRCW04026K81FKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04026K81FKED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04026K81FKED.pdf
Availability of CRCW04026K81FKED
QUANTITY
CRCW04026K81FKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04026K81FKED
Internal Part NumberEIS-CRCW04026K81FKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04026K81FKED
Related LinksCRCW0402, CRCW04026K81FKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04026K81FKED Details Description
Related parts for CRCW04026K81FKED
IC FPGA 113 I/O 144HQFP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD W/AMP 24-SSOP datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 80MA SC82AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP FILM 680PF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf