Bourns Inc. CRT0402-FZ-3831GLF
CRT0402-FZ-3831GLF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0402-FZ-3831GLF
Brief Description
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRT0402-FZ-3831GLF.pdf
Availability of CRT0402-FZ-3831GLF
QUANTITY
CRT0402-FZ-3831GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0402-FZ-3831GLF
Internal Part NumberEIS-CRT0402-FZ-3831GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0402-FZ-3831GLF
Related LinksCRT0402-F, CRT0402-FZ-3831GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0402-FZ-3831GLF Details Description
Related parts for CRT0402-FZ-3831GLF
CABLE TIE STD WHITE 7.4" datasheet.pdf