Vishay/Dale CRCW04026R04FKTD
CRCW04026R04FKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04026R04FKTD
Brief Description
RES SMD 6.04 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04026R04FKTD.pdf
Availability of CRCW04026R04FKTD
QUANTITY
CRCW04026R04FKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04026R04FKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW04026R04FKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04026R04FKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW04026R04FKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04026R04FKTD Details Description
Related parts for CRCW04026R04FKTD
IC EEPROM 8KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC MON TRPL SPPLY MICROPWR 8SOIC datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 50MA 4-SOP 200V datasheet.pdf
IC VREG MULTIFUNCTION TRPL SO-24 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf