Vishay/Dale CRCW04026R04FKTD
CRCW04026R04FKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04026R04FKTD
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.04 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04026R04FKTD.pdf
Availability of CRCW04026R04FKTD
QUANTITY
CRCW04026R04FKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04026R04FKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW04026R04FKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04026R04FKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW04026R04FKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04026R04FKTD Details Description
Related parts for CRCW04026R04FKTD
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC ELIMINATOR BOUNCE HEX 16SOIC datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 5.9UH 10.5A 9.85 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD LEFT NK datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf