Vishay/Dale CRCW04026R80FNTD
CRCW04026R80FNTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04026R80FNTD
Brief Description
RES SMD 6.8 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04026R80FNTD.pdf
Availability of CRCW04026R80FNTD
QUANTITY
CRCW04026R80FNTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04026R80FNTD
Internal Part NumberEIS-CRCW04026R80FNTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04026R80FNTD
Related LinksCRCW0402, CRCW04026R80FNTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04026R80FNTD Details Description
Related parts for CRCW04026R80FNTD
CONN CARDEDGE 31/62 IBM PC-XT datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF JR13 5MM datasheet.pdf
Crystal 4.0000MHz 30ppm 18pF 180 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 35V 20% 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
QUICK MOUNT, 4 POLE datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 2-ROWS-R datasheet.pdf
BLUE LED DOME 150MM datasheet.pdf
COUNTER 6 CHAR 24V PANEL MOUNT datasheet.pdf