Vishay/Dale CRCW0402750KFKED
CRCW0402750KFKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402750KFKED
Brief Description
RES SMD 750K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402750KFKED.pdf
Availability of CRCW0402750KFKED
QUANTITY
CRCW0402750KFKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402750KFKED
Internal Part NumberEIS-CRCW0402750KFKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402750KFKED
Related LinksCRCW0402, CRCW0402750KFKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402750KFKED Details Description
Related parts for CRCW0402750KFKED
FUSE CERAMIC 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
THERM PTC 100 OHM 160DEG PROBE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TB12 GLAND PLATE ST PAINT datasheet.pdf
SOLDER SPONGE 2.5" X 4.65" datasheet.pdf
Connector Header 22 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HIGH REJ. CERAMIC BPF 2.45GHZ datasheet.pdf