Vishay/Dale CRCW040276K8FKTD
CRCW040276K8FKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040276K8FKTD
Brief Description
RES SMD 76.8K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040276K8FKTD.pdf
Availability of CRCW040276K8FKTD
QUANTITY
CRCW040276K8FKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040276K8FKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW040276K8FKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040276K8FKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW040276K8FKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040276K8FKTD Details Description
Related parts for CRCW040276K8FKTD
IC FILTER LOPASS 4TH ORD 16-SSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - CKR26S/AE26M/CPC26S datasheet.pdf
IC ADC 24-BIT 78.1K-625K 64-TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 7POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN JUNCTION BOX 4POS 18-26AWG datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
CABLE FFC 1MM TYPE 1 14P 150MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 50POS 0.50MM R/A datasheet.pdf