Vishay/Dale CRCW040282K5FKTE
CRCW040282K5FKTE picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040282K5FKTE
Brief Description
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040282K5FKTE.pdf
Availability of CRCW040282K5FKTE
QUANTITY
CRCW040282K5FKTE Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040282K5FKTE
Internal Part NumberEIS-CRCW040282K5FKTE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040282K5FKTE
Related LinksCRCW0402, CRCW040282K5FKTE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040282K5FKTE Details Description
Related parts for CRCW040282K5FKTE
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
KIT CONN & CORD NANO-CHANGE datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS61086-526 datasheet.pdf
LED AMBER DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
IC FPGA 640 I/O 1136FCBGA datasheet.pdf
LED YLW-GRN DIFF 7.9MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
GT-01R SMALL TOUCH SCREEN BLACK datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf