Vishay/Dale CRCW04028K87FKEDHP
CRCW04028K87FKEDHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04028K87FKEDHP
Brief Description
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/8W 0402
Datasheet Download
CRCW04028K87FKEDHP.pdf
Availability of CRCW04028K87FKEDHP
QUANTITY
CRCW04028K87FKEDHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04028K87FKEDHP
Internal Part NumberEIS-CRCW04028K87FKEDHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04028K87FKEDHP
Related LinksCRCW04028, CRCW04028K87FKEDHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04028K87FKEDHP Details Description
Related parts for CRCW04028K87FKEDHP
RES 75 OHM 85W 5% TO264 datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT PCB PIN datasheet.pdf
KIT DESIGN FOR DS26502 datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
RES SMD 14.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 3W 12V 250MA OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf