Vishay/Dale CRCW04028R87FNTD
CRCW04028R87FNTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04028R87FNTD
Brief Description
RES SMD 8.87 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04028R87FNTD.pdf
Availability of CRCW04028R87FNTD
QUANTITY
CRCW04028R87FNTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04028R87FNTD
Internal Part NumberEIS-CRCW04028R87FNTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04028R87FNTD
Related LinksCRCW0402, CRCW04028R87FNTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04028R87FNTD Details Description
Related parts for CRCW04028R87FNTD
RES SMD 17.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 3A (Switch) 20-QFN (4x4) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 400POS SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.15A USM datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.8A datasheet.pdf