Vishay/Dale CRCW0402976KFKTD
CRCW0402976KFKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402976KFKTD
Brief Description
RES SMD 976K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402976KFKTD.pdf
Availability of CRCW0402976KFKTD
QUANTITY
CRCW0402976KFKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402976KFKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW0402976KFKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402976KFKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW0402976KFKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402976KFKTD Details Description
Related parts for CRCW0402976KFKTD
CONN RECEPT BOX MNT 5POS W/PINS datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 750mA (Switch) Backlight 8-MLF (2x2) datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5.1V 20A datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
IC QUASI RES AC/DC CONV 10SIP datasheet.pdf
508 TB PL PL DIN/R WF B datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf