Vishay/Dale CRCW040297K6FKTD
CRCW040297K6FKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040297K6FKTD
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 97.6K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040297K6FKTD.pdf
Availability of CRCW040297K6FKTD
QUANTITY
CRCW040297K6FKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040297K6FKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW040297K6FKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)97.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040297K6FKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW040297K6FKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040297K6FKTD Details Description
Related parts for CRCW040297K6FKTD
DIODE GEN PURP 600V 15A TO220AC datasheet.pdf
LENS FOR T1-3/4 LED YELLOW ROUND datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 5.6PF 50V 0603 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf