Vishay/Dale CRCW0603110RJNTA
CRCW0603110RJNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603110RJNTA
Brief Description
RES SMD 110 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603110RJNTA.pdf
Availability of CRCW0603110RJNTA
QUANTITY
CRCW0603110RJNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603110RJNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW0603110RJNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603110RJNTA
Related LinksCRCW0603, CRCW0603110RJNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603110RJNTA Details Description
Related parts for CRCW0603110RJNTA
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
SSR OCMOS FET 200MA 1CH NC 6-SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS485 20MBPS 8-SOIC datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 200MW 1005 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST-NO 10A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
MICRO FINE BEVEL 0.7MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf