Vishay/Dale CRCW0603118KFKEB
CRCW0603118KFKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603118KFKEB
Brief Description
RES SMD 118K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603118KFKEB.pdf
Availability of CRCW0603118KFKEB
QUANTITY
CRCW0603118KFKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603118KFKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW0603118KFKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603118KFKEB
Related LinksCRCW0603, CRCW0603118KFKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603118KFKEB Details Description
Related parts for CRCW0603118KFKEB
CONN TERMIN PLUG BNC 75OHM 10PC datasheet.pdf
CONN HEADER .156 VERT 5POS TIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT COAX SKT SLDER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf