Vishay/Dale CRCW0603118KFKTC
CRCW0603118KFKTC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603118KFKTC
Brief Description
RES SMD 118K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603118KFKTC.pdf
Availability of CRCW0603118KFKTC
QUANTITY
CRCW0603118KFKTC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603118KFKTC
Internal Part NumberEIS-CRCW0603118KFKTC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603118KFKTC
Related LinksCRCW0603, CRCW0603118KFKTC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603118KFKTC Details Description
Related parts for CRCW0603118KFKTC
DIAC 30-40V 2A DO214 datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW SOD123 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 12A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 33MHZ 32TSOP datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 2POS TIN datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 110MA 12 OHM TH datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 40POS TIN datasheet.pdf