Vishay/Dale CRCW0603150KJNEAHP
CRCW0603150KJNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603150KJNEAHP
Brief Description
RES SMD 150K OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW0603150KJNEAHP.pdf
Availability of CRCW0603150KJNEAHP
QUANTITY
CRCW0603150KJNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603150KJNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0603150KJNEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603150KJNEAHP
Related LinksCRCW06031, CRCW0603150KJNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603150KJNEAHP Details Description
Related parts for CRCW0603150KJNEAHP
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONN FRAME AND INSERT 3+GND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LVPECL 32VFQFN datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf