Vishay/Dale CRCW0603150RJNEAHP
CRCW0603150RJNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603150RJNEAHP
Brief Description
RES SMD 150 OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW0603150RJNEAHP.pdf
Availability of CRCW0603150RJNEAHP
QUANTITY
CRCW0603150RJNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603150RJNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0603150RJNEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603150RJNEAHP
Related LinksCRCW06031, CRCW0603150RJNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603150RJNEAHP Details Description
Related parts for CRCW0603150RJNEAHP
KNOB CLR MATTE.50"DIA .125"SHAFT datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 37A TO-247 datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 0.1% 2.5W 2512 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 126 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
SPIRAL WRAP .19 4.8MMX100' FIRE datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf