Vishay/Dale CRCW0603158RFKTB
CRCW0603158RFKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603158RFKTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 158 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603158RFKTB.pdf
Availability of CRCW0603158RFKTB
QUANTITY
CRCW0603158RFKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603158RFKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW0603158RFKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603158RFKTB
Related LinksCRCW0603, CRCW0603158RFKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603158RFKTB Details Description
Related parts for CRCW0603158RFKTB
DIODE ZENER 24V 500MW DO35 datasheet.pdf
LED 7-SEG DUAL CA ORN RHDP .56" datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
EVAL MODULDE FOR ADS1258 datasheet.pdf
CONN SOCKET 60POS .050" STR datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24LLP datasheet.pdf
FIM CBL FBM01 RA ST datasheet.pdf
Connector Receptacle 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf