Vishay/Dale CRCW0603160KFKEAHP
CRCW0603160KFKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603160KFKEAHP
Brief Description
RES SMD 160K OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW0603160KFKEAHP.pdf
Availability of CRCW0603160KFKEAHP
QUANTITY
CRCW0603160KFKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603160KFKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0603160KFKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603160KFKEAHP
Related LinksCRCW06031, CRCW0603160KFKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603160KFKEAHP Details Description
Related parts for CRCW0603160KFKEAHP
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 4POS OR datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 2DIGIT HER CA 0.56" datasheet.pdf
CBL ASSY FLAT 10POS IDC .076M datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 7.5NS 48TQFP datasheet.pdf
RES SMD 250 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF 6BA BRASS 1/4" datasheet.pdf
IC MCU ARM 2MB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf