Vishay/Dale CRCW0603160KJNEC
CRCW0603160KJNEC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603160KJNEC
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 160K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603160KJNEC.pdf
Availability of CRCW0603160KJNEC
QUANTITY
CRCW0603160KJNEC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603160KJNEC
Internal Part NumberEIS-CRCW0603160KJNEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603160KJNEC
Related LinksCRCW0603, CRCW0603160KJNEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603160KJNEC Details Description
Related parts for CRCW0603160KJNEC
CAP TANT 10UF 6.3V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADR 16POS .100 PCB TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf