Vishay/Dale CRCW0603162RFKEC
CRCW0603162RFKEC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603162RFKEC
Brief Description
RES SMD 162 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603162RFKEC.pdf
Availability of CRCW0603162RFKEC
QUANTITY
CRCW0603162RFKEC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603162RFKEC
Internal Part NumberEIS-CRCW0603162RFKEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603162RFKEC
Related LinksCRCW0603, CRCW0603162RFKEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603162RFKEC Details Description
Related parts for CRCW0603162RFKEC
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1.25A TO263-3 datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 51 Position Panel Mount Wire Leads datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.5A 0.15 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 20W TO263 datasheet.pdf
CLEANER FLOOR MATS 16OX BOTTLE-4 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 2.5A TUMT6 datasheet.pdf