Vishay/Dale RN55C2873FRSL
RN55C2873FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2873FRSL
Brief Description
RES 287K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2873FRSL.pdf
Availability of RN55C2873FRSL
QUANTITY
RN55C2873FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2873FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2873FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2873FRSL
Related LinksRN55C2, RN55C2873FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2873FRSL Details Description
Related parts for RN55C2873FRSL
IC MPU MPC8XX 80MHZ 357BGA datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEADER 3MM MALE DUAL ANG 8P SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
PRESS-FIT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf