Vishay/Dale CRCW0603270RJNEAHP
CRCW0603270RJNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603270RJNEAHP
Brief Description
RES SMD 270 OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW0603270RJNEAHP.pdf
Availability of CRCW0603270RJNEAHP
QUANTITY
CRCW0603270RJNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603270RJNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0603270RJNEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603270RJNEAHP
Related LinksCRCW06032, CRCW0603270RJNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603270RJNEAHP Details Description
Related parts for CRCW0603270RJNEAHP
MULTIVIBRATOR DUAL MONO 16DIP datasheet.pdf
PROCESSOR MODULE MPLAB ICE2000 datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 16BIT R-R QUAD 16SSOP datasheet.pdf
TERM BLK 35 DEGREE 19POS 5MM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 3.3V @ 20A NEG CC datasheet.pdf
IC OPAMP CUR SENS 4.5KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf