Vishay/Dale CRCW0603162RFKTB
CRCW0603162RFKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603162RFKTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 162 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603162RFKTB.pdf
Availability of CRCW0603162RFKTB
QUANTITY
CRCW0603162RFKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603162RFKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW0603162RFKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603162RFKTB
Related LinksCRCW0603, CRCW0603162RFKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603162RFKTB Details Description
Related parts for CRCW0603162RFKTB
RES CHAS MNT 0.5 OHM 1% 7.5W datasheet.pdf
CONN SPRING 48POS DUAL .275 SMD datasheet.pdf
CONN AUDIO PLUG 3COND STR PC MT datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMA datasheet.pdf
CONV DC/DC 15V OUT 1330MA 20W datasheet.pdf
DIN RAIL MNT BRKT FOR TH35-15 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 2KV RADIAL datasheet.pdf