Vishay/Dale CRCW0603165RFKEAHP
CRCW0603165RFKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603165RFKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 165 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW0603165RFKEAHP.pdf
Availability of CRCW0603165RFKEAHP
QUANTITY
CRCW0603165RFKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603165RFKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0603165RFKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603165RFKEAHP
Related LinksCRCW06031, CRCW0603165RFKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603165RFKEAHP Details Description
Related parts for CRCW0603165RFKEAHP
XFRMR LAMINATED 0.08VA CHAS MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CTRLR -48V 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
UPPER TAPE GUIDE SPRING datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 7.5NS 208PQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 1K OHM 0805 datasheet.pdf
IC DRIVER HALF BRIDGE HEX datasheet.pdf
CONN EUROCARD PIN 96POS TYPE C datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf