Vishay/Dale CRCW060316K0FKEC
CRCW060316K0FKEC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060316K0FKEC
Brief Description
RES SMD 16K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW060316K0FKEC.pdf
Availability of CRCW060316K0FKEC
QUANTITY
CRCW060316K0FKEC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060316K0FKEC
Internal Part NumberEIS-CRCW060316K0FKEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060316K0FKEC
Related LinksCRCW0603, CRCW060316K0FKEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060316K0FKEC Details Description
Related parts for CRCW060316K0FKEC
CONN HEADER .100 SINGL R/A 3POS datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.1A SOT89 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
OSC MEMS 133.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 4V 20% 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf